ADITIVNO MEŠANJE BARV

Človeško zaznavanje barv se bistevo razlikujejo od zaznavanja zvoka. Medtem ko je človeško uho sposobno razlikovati med vrsto različnih zvočnih frekvenc v širokem območju frekvenc, ima človeški vid tri-barvni značaj. Človeško oko je občutljivo le na svetlobo valovnih dolžin med 400 in 700 nm. Barvno gledanje je posledica odziva treh fotoreceptorjev v očesni retini na svetlobne dražljaje. Tako so modra, zelena in rdeča tri osnovne barve naše vidne zaznave barv. Zaznava drugih barv je posledica različno intenzivnega vzbujanja treh vrst fotorecpetorjev. Z drugimi besedami, za človeka je zaznava vseh drugih barv posledica mešanja treh osnovnih barv.

Poskuse vezane na zaznavo svetlobe in barv lahko izvedemo s spektrometrom SpektraTM, ker je vir svetlobe spektrometra tribarvna LED. Svetlobne izvore rdeče-, zelene- in modre -svetlobe lahko neodvisno prižigamo in ugašamo; mogoče pa je tudi uravnavanje intenzitete svetlobe posameznih seval.

Simulacija poskusov, ki jih lahko v realnosti izvedemo s spekrometrom, kot virom svetlobe, je podana na desni strani ob sliki spektrometra. Ee katerega koli od drsnikov pomaknemo proti desni, se poveča intenziteta ustrezne barve. S spremembo položaja dveh ali treh drsnikov hkrati, lahko opazujete učinek aditivnega mešanja barv. Simulacija ne daje povsem realistične predstave barv, ki jih dobimo z uporabo spektrometra SpektraTM, vendar je dober približek, ki omogoča sklepanje na rezultate aditivnega mešanja barv.

Simulacija poskusov aditivnega mešanja barv

Poskus 1:
Nastavite drsnik za zeleno barvo v skrajni desni položaj in začnite povečevati intenziteto modre barve (drznik za modro). Ko boste dosegli maksimalno intenziteto modre barve, začnite zmanjševati intenziteto zelene barve. Kakšne barve ste pri tem opazili?

Poskus 2:
Naravnajte drsnik za modro barvo na maksimalno intenziteto in začnite postopoma dodajati rdečo (drsnik za rdečo). Ko dosežete maksimalno intenziteto rdeče barve, začnite odvzemati modro barvo. Kakšne barve opazite pri tem?

Poskus 3:
Ko je rdeča barva naravnana na maksimalno intenziteto, začnite dodajati zeleno barvo. Ko dosežete maksimalno intenziteto zelene, začnite zmanjševati intenziteto rdeče. Opišite barve, ki jih pri tem dobite.

Poskus 4:
Premislite, kaj je treba storiti, da boste zaznali belo barvo?
Kako ste dobili rumeno barvo?

Poskusi aditivnega mešanja barv s spektrometrom SPEKTRATM

Podobno lahko naredite poskuse aditivnega mešanja barv s spekrometrom SPEKTRATM. Namesto drsnikov uporabljate ustrezne gumbe. Posamezna sevala pa prižigate oz. ugašate s pripadajočimi tipkali (Glej sliko spektrometra.). Opazujte spreminjanje barve svetlobe na svetilu (LED), ki je nameščeno na notranji strani pokrova merilne komore.


Razvile in pripravile:
Nataša Gros*, Danica Dolničar**, Margareta Vrtačnik**
*Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
**Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta