Kamnine in minerali

Ikona poučevalne enote Cilji

Spoznali boste razliko med kamninami in minerali ter procese pri katerih nastanejo kamnine.

Naučili se boste razlikovati med kamninami glede na njihov nastanek. Spoznali boste kriterije za razlikovanje med magmatskimi, sedimentnimi in metamorfnimi kamninami.


Ikona poučevalne enote Kamnine in minerali
Oglej si kamna na sliki in ugotovi razliko med njima.



Granit je kamnina. Smaragd je mineral.


V granitu že s prostim očesom vidimo zrnca snovi, ki ga sestavljajo. Zrnca snovi v granitu so minerali. Znanih je več kot 3000 mineralov. Granit je kamnina, ker je sestavljen iz različnih mineralov. Še bolje vidimo minerale v granitu, če ga pogledamo pod lupo ali mikroskopom. Granit sestavljata predvsem mineral kremen in različni minerali iz skupine glinencev.Minerali, ki jih je v kamnini največ, določajo lastnosti posamezne kamnine.

Smaragd je le iz ene snovi, zato je mineral.

Ikona poučevalne enote Dopolni

Oglej si oštevilčene slike kamnin in mineralov. Glede na izgled jih razvrsti na kamnine in minerale.

1 2
3 4
5 6
7 8

Kamnine ponazarjajo slike:

Minerale ponazarjajo slike:

  

Ikona poučevalne enote Prerez planeta Zemlje

Kamnine sestavljajo planet Zemljo. Zemlja je sestavljena iz zemljine skorje, plašča in jedra. Podrobna sestava je podana na skici (vir Wikipedia).

Plasti Zemlje:

1. notranje jedro
2. zunanje jedro
3. plašč
4. plašč (zgornji del)
5. skorja
6. površje

Zemljina skorja je debela 8 do 40 km in je iz kamnin.

Pod zemljino skorjo je plašč, ki je debel do 2900 km. Na vrhu plašča so kamnine delno staljene, globje pa popolnoma staljene. Staljene kamnine imenujemo magma, ki stalno kroži. Temperatura magme je od 700 – 1300 oC.

V sredini Zemlje je jedro s približnim polmerom 3500 km. Sestavljajo ga najverjetneje železo in nikelj. Zunanji del jedra je verjetno tekoč, notranji pa zaradi visokega tlaka trden.


Ikona poučevalne enote Premikanje plošč

Zemeljsko skorjo sestavljajo celinske in oceanske plošče, ki se počasi premikajo po plašču. Skorja je najtanjša pod oceani, kjer je njena le 6-10 km. Pod celinami pa je skorja debelejša, in sicer do 70 km. Celinske in oceanske plošče se ves čas premikajo. Pri drsenju plošč se razpoke povečajo.

Pri razpiranju plošč se razpoke poglobijo. Skozi nje prodre magma na površino. Tako nastanejo vulkani.

Pri podrivanju se plošče pogrezajo proti notranjosti Zemlje. Ker so tam višje temperature, se kamnine stalijo. Nastane magma.


Ikona poučevalne enote Bruhanje vulkana

Ob stiku celinske in oceanske skorje, gostejša oceanska skorja tone pod celinsko in pri tem potiska kamnine navzdol proti središču Zemlje. Ko pridejo kamnine v območje visokih temperatur in visokih tlakov, se toliko segrejejo, da se stalijo. Raztaljene kamnine imenujemo magma. V njej so tudi različni plini in vodna para. Magmo, ki pride iz vulkana, imenujemo lava. Pri bruhanju vulkana, izhaja iz vulkanskega žrela lava, trdni delci, različni plini in vodna para.

Pobočje vulkana je iz plasti vulkanskega pepela in strnjene lave.


Ikona poučevalne enote Dopolni

Izbruh katerega vulkana je uničil rimsko mesto Pompeje? .

V notranjosti Zemlje je . Vulkani bruhajo .

  

Ikona poučevalne enote Magmatske kamnine

Geologi kamnine razvrstijo v skupine glede na to, kako so nastale. Poznamo magmatske, sedimentne in metamorfne kamnine.

Magma se v notranjosti Zemlje neprestano giblje. Pri izbruhih vulkanov je del ostane v notranjosti, del pa jo prodre na površino Zemlje. Pri ohlajevanju magme v notranjosti in lave na površini Zemlje nastanejo kamnine. To so magmatske kamnine. Najpogosteje so to trde kamnine, zgrajene iz kristalov. V zgornjih 16 km zemeljske skorje je kar 92 % kamnin magmatskih.

vulkan Sv. Helene, vir Wikipedia

Kamnine nastale iz ohlajene lave imenujemo predornine.

Kamnine nastale iz ohlajene magme imenujemo globočnine.


Bazalt je predornina.

Oglej si sliko predornine bazalta (vir Wikipedia).

Za predornine je značilno, da so vidna pravilno oblikovana zrna – kristali. Ti kristali so nastali iz magma, ki se je ohlajevala, ko je potovala na površino Zemlje. Snov, ki jih obdaja, pa je nastala pri hitrem ohlajevanju lave. Razširjena predornina je bazalt.


Vulkansko steklo

Pri hitrem ohlajevanju lave nastane vulkansko steklo. Zaradi ostrih robov so ga v davnini uporabljali za izdelovanje orožja in orodja. Danes ga uporabljajo za izdelovanje okrasnih predmetov.


Granit je globočnina

Oglej si sliko globočnine granita (vir Wikipedia).

V notranjosti Zemlje so visoki tlaki in magma se počasneje ohlaja in otrdi. Kamnine se počasneje izločajo iz magme kot iz lave na površini Zemlje in zato je več časa za nastanek kristalov. Nastanejo zrna pravilnih oblik. Pogosta globočnina je granit.


Ikona poučevalne enote Dopolni
Dopolni besedilo.

Katera vrsta kamnin nastane pri ohlajevanju magme v notranjosti Zemlje? .

Kako imenujemo kamnino, ki nastane pri ohlajevanju lave? .

Prodornine in globočnine so kamnine.

  

Ikona poučevalne enote Sedimentne kamnine

Vse kamnine na zemeljskem površju predvsem zaradi vremenskih pojavov razpadajo. Pravimo, da kamnine preperevajo.
Kamnine preperevajo pri izmeničnem zmrzovanju vode in taljenju ledu. Led ima večjo prostornino kot enaka količina tekoče vode. Led pritiska na stene kamnin in povzroča, da se razpoke v kamnini povečujejo in čez čas se delci odkrušijo.

Kaj povzročajo velike razlike med dnevnimi in nočnimi temperaturami v puščavah?
Kamnine se pri povišani temperaturi širijo, ponoči pa krčijo. Zaradi tega se krušijo.

V puščavah močni vetrovi nosijo pesek, ki udarja na skalnate stene. Kaj se pri tem dogaja? Kamnine brusijo tudi močni vetrovi, ki nosijo pesek.

Močni vetrovi brusijo skale, vir Wikipedia

V planinah rastejo rastline v razpokah skal. Kaj to povzroča?
Korenine pritiskajo na skale v razpokah, ki se zaradi tega krušijo.

Planika raste med skalami, vir Wikipedia

Pri preperevanju se kamnine drobijo v manjše delce. V planinah te delce prenašajo potoki v reke, te pa v obliki proda in peska v jezera in morja.

Gorski potok, vir Wikipedia


Ikona poučevalne enote Potovanje kamnin do morja

Pri preperevanju večji kosi kamnin razpadejo v manjše, ki se naprej drobijo v še manjše.

Voda v potokih spira delce kamnin, ki se pri tem drgnejo in brusijo. Pri tem se njihova površina zaobli, nastanejo prodniki, pesek in mivka.

Potoki odnašajo prodnike, pesek in mivko v jezera, reke in te v morja. Na bregovih rek, jezer in morij se delci usedajo in nalagajo v plasteh. Nastanejo usedline ali sedimenti.

Usedline se povežejo v nove kamnine. Vezivo je lahko glina. Tako nastanejo sedimentne kamnine.


Ikona poučevalne enote Vrste sedimentnih kamnin
Breča Konglomerat Peščenjak

Pogoste sedimentne kamnine so skupki, ki vsebujejo sprejete zaobljene delce - prodnike, oglate delce ali pesek. Najdemo jih ob strugah rek in bregovih alpskih jezer. Sedimentna kamnina z oglatimi delci je breča, z zaobljenimi delci je konglomerat, s sprejetim peskom pa peščenjak. V kosu breči vidimo različno velike oglate kose kamnin. V konglomeratu vidimo prodnike, ki jih je zaoblila voda. Peščenjaki nastanejo, če se zlepijo peščena zrnca, ki imajo premer manjši od 2 mm. Peščenjake uporabljajo kot gradbeni material. V rimskem zidu v Ljubljani so vgrajeni kosi peščenjakov.

Rimski zid (Ljubljana), vir Wikipedia

Pogosta sedimentna kamnina je apnenec. Nastane z usedanjem ostankov organizmov v morju. Tako lahko nastane apnenec, v katerem najdemo ohranjene ostanke živih bitij - fosile.

Fosil v apnencu, vir Wikipedia

Glina je sedimentna kamnina, Zgrajena je iz drobnih zrnc, ki jih s prostim očesom ne vidimo. Zrnca gline, sprejeta v trdo kamnino imenujemo glinavec.

Gline s primerno mineralno sestavo uporabljamo v lončarstvu. Če glino zmočimo, postane lepljiva in se da oblikovati. Pri sušenju in žganju narejeni izdelki obdržijo obliko in ne prepuščajo vode.

Kamnino, ki nastane iz vulkanskega pepela, imenujemo tuf. Najdemo ga tudi v Sloveniji, zato lahko sklepamo, da je bilo nekoč pri nas vulkansko območje. V starih hišah na Gorenjskem so pogosto okvirji vrat in oken iz tufa.

Okenski okvir iz tufa, vir Wikipedia


Ikona poučevalne enote Dopolni

Razvrsti sedimentne kamnine.

Oglej si oštevilčene slike sedimentnih kamnin. Glede na obliko delcev, ki jih vsebujejo, jih razvrsti med konglomerate, breče in peščenjake.

1
2
3
4
5
6

Med breče uvrščamo kamnine pod številkama in ; med konglomerate uvrščamo kamnine pod številkama in ; med peščenjake uvrščamo kamnini pod številkama in .

  

Ikona vprašanja poučevalne enote Izbirna naloge
Katera ugotovitev je pravilna za konglomerate?
  
Vsebuje ostrorobe kose kamnin in mineralov.
Je enakomerno zrnata kamnina.
Vsebuje delce manjše od dveh milimetrov sprejete med seboj.
Vsebuje zaobljene kose kamnin in mineralov.

Ikona poučevalne enote Kamnine in minerali

Kamni so iz kamnin. Oglej si kamna na sliki in ugotovi razliko med njima.


Smaragd, vir Wikipedia Granit

V granitu že s prostim očesom vidimo zrnca snovi, ki ga sestavljajo. Kamnine sestavljajo minerali. Znanih je več kot 3000 mineralov. Še bolje vidimo minerale v granitu, če ga pogledamo pod lupo ali mikroskopom. Minerali ne sestavljajo druge snovi. Smaragd je mineral.

Granit pod lupo, vir Wikipedia

Granit sestavljata predvsem mineral kremen in različni minerali iz skupine glinencev. Pogosto lahko že iz videza kamnine in z opazovanjem sklepamo, v katero skupino uvrščamo posamezno kamnino. Kamnine so naravni skupki zrnc enega ali več mineralov. Ker jih sestavljajo različni minerali v različnih količinah, imajo različne lastnosti. Te so odvisne od velikosti in načina zraščanja mineralov. Nekatere kamnine so mehke, druge pa trde. Minerali, ki jih je v kamnini največ, določajo lastnosti posamezne kamnine.


Ikona vprašanja poučevalne enote Izbirna naloga
Katera ugotovitev je pravilna za peščenjake?
  
Ob bregovih jezer redko najdemo peščenjake.
Peščenjake uvrščamo med minerale.
Ob obalah morij so pogoste plasti peščenjakov.
Peščenjaki so zgrajeni iz oglatih večjih kosov kamnin.

Ikona poučevalne enote Metamorfne kamnine

Ena vrsta kamnin se lahko spremi v drugo vrsto. Kamnine, ki pri tem nastanejo imenujemo metamorfne kamnine. Ime izpeljemo iz grške besede metamorphosis, ki pomeni preobrazbo.

Zaradi premikov celinskih in oceanskih plošč se starejše magmatske kamnine pogrezajo v notranjost Zemlje. Kamnine so izpostavljeni visokim temperaturam in tlakom. Nekatere kamnine se pri tem stalijo. Pri spremenjenih pogojih neobstojni minerali razpadejo in nastanejo novi, ki so obstojni v novih razmerah. Iz magmatskih in sedimentnih kamnin nastanejo metamorfne ali spremenjene kamnine.

Tako iz sedimentne kamnine apnenca nastane pri visokih temperaturah in tlakih metamorfna kamnina marmor.

apnenec - sedimentna kamnina

marmor - metamorfna kamnina

Iz glinavcev in nekaterih drugih drobnozrnatih kamnin nastanejo skrilavci. Skrilavci se dajo po ploskvah lepo cepiti, zato jih uporabljajo namesto strešnih opek za pokrivanje streh. To vrsto kamnine lomijo na Pohorju. Kamnine, ki so jih za pokrivanje streh lomili v Selški dolini in vzhodno od Ljubljane, niso prave metamorfne kamnine. V kamnini še ni prišlo do prave mineralne preobrazbe. Kamnina je še vedno glinavec (sedimentna kamnina).

Strešna kritina iz skrilavcev, vir Wikipedia


Ikona poučevalne enote Dopolni
Dopolni besedilo.

Katera vrsta kamnin nastane iz drugih kamnin pri visokih temperaturah in tlakih? Za te kamnine je značilna velika trdota. kamnine.

Za katero vrsto kamnin je značilno, da vsebuje majhne kristalčke, da je mehka in da so v njej vidni odtisi fosilov? kamnine.

Za katero vrsto kamnin je značilno, da vsebuje večje kristalčke, ima zrnato zgradbo in veliko trdoto?

kamnine.

Katera vrsta kamnin nastaja iz drugih kamnin pri visokih temperaturah in tlakih? kamnine.

  

Ikona vprašanja poučevalne enote Izbirna naloga
Kaj je značilno za kamnine?
  
Kamnine so le iz enega minerala.
Kamnine razlikujemo glede na njihov nastanek.
Vse kamnine imajo enako trdoto.
V kamninah ni fosilov.

Ikona vprašanja poučevalne enote Izbirna naloga
Kaj je značilno za minerale?
  
V mineralih so različne kamnine.
Vsi minerali imajo enake lastnosti.
Minerali imajo različno trdoto.
Minerali ne tvorijo kristalov.