Tipi prsti

Ikona poučevalne enote Kaj se boste naučili v tej enoti?

Spoznali boste različne sestavine v prsti in pomen prsti.

Naučili se boste raziskovati prst in kako spoznavamo organizme v prsti.


Predznanje
Kateri pogoji so najbolj pomembni za nastanek prsti?
Količina padavin.
Temperatura okolice.
Vrsta osnovne kamnine.
Gnojenje polja.
Kolobarjenje pridelkov.



Katere vrste prsti so najbolj primerne za poljedelstvo?
Močno izprane prsti.
Prsti z veliko humusa.
Ustrezno gnojene prsti.
Izrazito kisle prsti.
Peščene prsti.



Ikona poučevalne enote Prst
Prst razlikujmo zaradi različnih snovi in velikosti delcev v njej. Različni tipi prsti povedo veliko o okoljskih razmerah območja, o količini vode, vrstah rastlin in drugih značilnosti. Pomen kakovosti prsti za človeka postane očiten, kadar posadimo rastline in pridelek kasneje uporabimo. Nekatere vrste prsti so še posebej primerne za gojenje rastlin, saj omogočajo hitro rast rastlin, nekatere pa zadržujejo premalo vodo ali pa vsebujejo premalo pomembnih organskih in mineralnih snovi, da bi rastline lahko hitro rasle.

Slika: Leva slika prikazuje tla v zgornjih 30 cm, desna pa plasti do globine 6 m.

Kadar tla bolj podrobno raziskujemo ugotovimo, da so po zgradbi zelo različna. Že na površini prsti vidimo manjše kamenje, vidimo preostanke listov in stebel rastlin, najdemo lahko ostanke živali, v prsti pa najdemo tudi žive organizme.


Slika: Zgornja vrsta slik prikazuje prsti, v katerih je kamenje in ostanki odmrlih rastlin in živali, v spodnji vrsti pa vidimo polža, korenino rastline in mahove, ki prekrivajo tla.

Prst lahko ločimo po barvi, zrnatosti, zračnosti, sestavi in prepustnosti za vodo. Kakovost prsti dokaj dobro ocenijo poznavalci kar na polju samem. Prst primejo v roko in jo poskušajo zdrobiti, jo povohajo in si ogledajo barvo. Na tej osnovi lahko sklepajo na fizikalne lastnosti prsti. Z gnojilom nadomestimo snovi, ki so jih rastline porabile za rast.

Slika: Na slikah od leve proti desni so tekoče gnojilo, gnojilo v prahu, gnojilo v granulah in naravno gnojilo.

Iz vrste rastlin lahko sklepamo na značilnosti prsti. Razlika med travniško prstjo in puščavsko prstjo je opazna že na prvi pogled.

Pedološka karta Slovenije

Pedološka karta Slovenije

Slika: Pedološka karta Slovenije. Podrobnejšo geološko karto si lahko ogledate na spletnih straneh Centra za pedologijo in varstvo okolja.

V osnovi ločimo po lastnostih prsti glede na relief pokrajine, glede na vrsto matične podlage, na katerih se nahaja, velik vpliv pa ima tudi količina vode, ki je v stiku s prstjo in podnebje. Na lastnosti prsti vplivajo tudi živi organizmi.


Ikona vprašanja poučevalne enote Izbirne naloge
Katera trditev o prsteh velja za območje Slovenije?
       
Slabo razvite gorske prsti so značilne le za severni del Slovenije
Šotne prsti najdemo v Ljubljanski kotlini.
Z vodo zasičene prsti so pogoste v Gorskem svetu.
Stare prsti so značolne za gorski svet.

Ikona poučevalne enote Tipi prsti
Na travnikih najdemo pretežno enoletne rastline, ki po koncu rasti hitro propadejo, v gozdu pa so pretežno večletne rastline z olesenelimi deli, ki se razkrajajo zelo počasi. V predelih, kjer je skozi vse leto zelo toplo in je vlage veliko, se rastlinski deli hitro razgradijo. Tam kjer je hladno, pa se rastlinski deli počasi razgradijo. V tropskem gozdu je veliko organizmov, večino organskega materiala se razgradi v manj kot enem letu, v Sibiriji pa razgradnja traja tudi več desetletij. Brez prsti bi bilo kopno brez rastlin, brez rastlin pa ne prsti.

Slike: Na slikah so od leve proti desni: drevesne krošnje, gozdna podrast, kamenje v prsti in polje žita.

V različnih življenjskih pogojih so različni organizmi. Prst je zelo pomembna. Brez prsti bi bilo kopno brez rastlin, brez njih pa si ni mogoče zamisliti življenja. Le kaj bi prežvekovale krave in kaj trle veverice. Poskusite najti predele na Zemlji, kjer ni rastlin. Včasih ni treba iti pretirano daleč, da bi to našli. Tudi v Sloveniji so predeli, ki so neporaščeni, kjer rastline iz različnih vzrokov ne morejo uspevati.


Ikona poučevalne enote Proučevanje prsti

Če želimo prsti spoznati in oceniti njihove lastnosti je potrebno grudice prsti potipati, zdrobiti pod prsti, svaljkati ali pogledati pod povečevalnim steklom, včasih tudi povonjati, določiti barvo in opazovati živi svet.
Barva prsti je lahko zelo različna. Poleg zelo pogostih črnih, rjavih in rdečih odtenkov, so prsti lahko tudi rumene, oranžne in siva ali celo bolj nenavadnih barv kot so modre, zelene ali bele.
Po občutku in hladnosti lahko ocenimo koliko vode je v prsti. Pester živalski svet, še posebej veliko število deževnikov govori, da so prsti primerne za kmetijstvo. Vonj po glivah pove, da so prsti kisle, smrad označuje onesnaženost ali pa prekomerno količino vode in gnitje.
Med najpomembnejšimi lastnostmi je zrnavost prst. Ta izraz pomeni kako s v prsti zastopani največji delci peska (vidimo s prostim očesom in otipamo s prstom), srednji delci melja (so tako veliki kot moka in jih lahko opazujemo le pod povečevalnim steklom) in najmanjši delci gline (opazujemo lahko le pod elektronskim mikroskopom). Zato ločimo grobo zrnate, peščene ali lahke prste ter drobno zrnate, glinaste ali težke prsti. Vmes so srednje ali ilovnate prsti.


Sklep: Suha in pusta prst se bolje drobi med prsti.

Ikona poučevalne enote Naloge ponavljanja
Dopolni manjkajoče besedilo.
Za hiter razkroj prsti potrebujemo veliko vode in višjo . Prsti ločimo glede na obliko glede na sestavo na katerih se prst nahaja in glede na količino v okolici.

  

Ikona vprašanja poučevalne enote Izbirne naloge
Katera vrsta prsti je najbolj primerna za poljedelstvo?
       
Saharski pesek.
Prerijska črnica.
Prst v tundri.
Lateritne prsti.
Podzol.

Zmrzovanje vode močno pospeši preperevanje kamnin, ker:
       
led reagira z matično kamnino.
organizmi z ledom prodrejo globoko v notranjost kamnin.
led širi razpoke v skalah.
zmrznjeno kamenje ni trdno.
se tvori ogljikov dioksid.

Vprašanja z več izbirami
Kaj vpliva na hitrost razkroja organskih snovi?
Sprememba temperature.
Količina vlage.
Organizmi.
Lunine mene.



Kje je največ prsti?
V zmernem pasu.
V tropskih gozdovih.
V tundri.
Na gorskih pašnikih.



Dobra prst vsebuje:
mineralna hranila.
organske snovi.
vitamine.
veliko maščob.



Izberite pravilne trditve.
Prst, ki močno prepušča vodo in jo slabo zadržuje je zelo dobra prst.
Prst mora vodo prepuščati in hkrati zadrževati.
Velikost por v prsti je pomembna lastnost pri opredeljevanju kakovosti prsti.
Kakovostna prst je običajno temnejše rjave ali črne barve.